Aktualności


12/02/2016

Pokazy doświadczalne z fizyki

 

          Już po raz kolejny w piątkowe popołudnie 12 lutego 2016 roku uczniowie naszego Gimnazjum z klas I i II wybrali się na wycieczkę naukową do Krakowa, gdzie uczestniczyli w Pokazach Doświadczalnych z Fizyki, zorganizowanych na wyższej uczelni technicznej AGH. Młodzież obserwowała pokaz doświadczeń w wykonaniu prof. Janusza Wolnego – Dziekana Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, które pogłębiły ich wiedzę z zakresu fizyki i pozwoliły zrozumieć zjawiska fizyczne dotyczące Cieczy i Gazów oraz części Elektryczności. Uczniowie zapoznali się Prawem Pascala, Prawem Archimedesa, pływaniem ciał, napięciem powierzchniowym, Prawem Bernoulliego
i skraplaniem gazów. Poznali także własności ciał w niskich temperaturach oraz paradoksy aerodynamiczne, a także elektryzowanie ciał i rozkład ładunków na powierzchni przewodnika.

 

Dzięki tej kolejnej wyjątkowej lekcji fizyki, uczniowie zrozumieli zagadnienia dotyczące ciśnienia hydrostatycznego, działania półkul magdeburskich, prasy hydraulicznej, nurka Kartezjusza, pływania żyletek, błonek mydlanych, baniek o różnych promieniach a także byli świadkami lewitacji nadprzewodnika oraz zrozumieli jak ważną funkcję pełni fizyka w naszym życiu.

Uczniowie wrócili pełni wrażeń i chęci wyjazdu na kolejne warsztaty.

                                                                              Organizator wyjazu Anna Ochender-Lebiest

 

Wiecej zdjęć w galerii

29/01/2016

Pokazy doświadczalne z fizyki

 

           Pomimo trwających ferii, 29 stycznia 2016 roku uczniowie klasy I i II naszego Gimnazjum wybrali się na wycieczkę naukową do Krakowa, by wziąć udział w Pokazach Doświadczalnych z Fizyki, zorganizowanych na wyższej uczelni AGH. Dzięki temu młodzież miała możliwość uczestniczyć w interesujących doświadczeniach, wykonywanych przez prof. Janusza Wolnego – Dziekana Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, mających na celu pogłębienie ich wiedzy z zakresu fizyki i pozwalających zrozumieć zjawiska fizyczne z  zakresu Mechaniki. Uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem min: maszyny Atwooda, wahadła matematycznego, wahadła Maxwella, diabelską pętlą, wirówką, armatką wodną, rakietą oraz nieposłuszną szpulką.

Dzięki tej wyjątkowej lekcji fizyki, uczniowie zrozumieli zagadnienia dotyczące zasady zachowania momentu pędu, ruchu obrotowego, zasady zachowania pędu i energii, zderzeń, siły odśrodkowej, siły bezwładności, spadania ciał w próżni, ruchu krążka na stole poduszkowym oraz ruchu jednostajnego.

Uczniowie wrócili pełni wrażeń i chęci wyjazdu na kolejne warsztaty.

Organizator wyjazdu Anna Ochender-Lebiest

 

 

 

Więcej zdjęć w galerii

Dla ucznia


Dla nauczyciela