Aktualności


17/03/2016

I Gminny Konkurs Języka Angielskiego English Challenge

17 marca 2016 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach odbył się II etap I Gminnego Konkursu Języka Angielskiego English Challenge, w którym wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły: Weronika Pałka i Karolina Szafraniec z klasy IIIb. W konkursie należało min rozwiązać quiz kulturowy dotyczący Wielkiej Brytanii i USA, test leksykalno - gramatyczny oraz wykazać się umiejętnością tworzenia wypowiedzi pisemnej w języku angielskim. Dziewczęta wykazały się bardzo dobrą znajomością tych zagadnień.

Walka o podium była zacięta, wyniki najlepszych różniły się tylko o jeden punkt. Nasza reprezentantka, Karolina Szafraniec, zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!

 

 

Więcej zdjęć w galerii

11/03/2016

Pokazy doświadczalne z fizyki

 

Następna, a zarazem ostatnia już w tym roku szkolnym wycieczka naukowa do Krakowa odbyła się w piątkowe popołudnie 11 marca, gdzie uczniowie naszego Gimnazjum udali się na wyższą uczelnie techniczna AGH, by wziąć udział w Pokazach Doświadczalnych z Fizyki, które poprowadził Dziekan Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej – prof. Janusz Wolny. Ideą Pokazów jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Młodzież miała możliwość zobaczenia zarówno eksperymentów trudnych lub niemożliwych do wykonania w warunkach szkolnych, które pogłębiły ich widzę z zakresu fizyki i pozwoliły na lepsze zrozumienie zjawisk fizycznych z zakresu: ”Elektromagnetyzmu” i  „Optyki”. Dzięki tej już ostatniej wyjątkowej lekcji fizyki uczniowie zrozumieli zagadnienie dotyczące  elektryzowania ciał, rozkładu ładunków – klatka Faraday’a, młynek Franklina, budowy i działanie kondensatora, prądnicy i silnika,  powstawania pola magnetycznego wokół przewodnika z prądem, oddziaływania elektromagnetycznego dwóch przewodników z prądem, indukcji magnetycznej, prądów wirowych i przewodnictwo w cieczach – zjawisko elektrolizy. Ponadto demonstrowane i omawiane były również: Prawo odbicia. Prawo załamania, gdzie uczniowie zobaczyli zwierciadła, soczewki i pryzmat, a także Prawo Malusa –  skręcone polaroidy.

Uczniowie wrócili pełni wrażeń i chęci wyjazdu na kolejne warsztaty już w przyszłym roku szkolnym.

Organizator wyjazdu  Anna Ochender-Lebiest

 

 

Dla ucznia


Dla nauczyciela